Evde Para Kazan

E-Ticaret Siteleri İçin Güvenlik Tüyoları

E-Ticaret Siteleri İçin Güvenlik Tüyoları

E-ticaret sitelerinde normal ticaret siteminde olduğu gibi fiziksel bir gözleme ihtiyaç yoktur. Fakat güvenliğin sağlanması için etkili sistemlerin kullanılmasında yarar vardır. İnsanların web siteleri üzerinden alışveriş yapmalarına engel olan bütün faktörlerle alakalı yapılan araştırmalarda güvenlik faktörlerinin önemli bir yeri olduğu tespit edilmiştir. Kredi kartı bilgilerinin kötü niyetli kişilerin eline geçme düşüncesi tüketicileri belirli e-ticaret sitelerinden ürün alma konusunda şüpheye düşürür. Bu sebepten ötürü e-ticaret işletmelerinin güvenlik sistemlerinin uyumlu bir şekilde çalıştığı bir güvenlik planlamasına ihtiyaç vardır. Pekiyi e-ticaret siteleri için güvenli nasıl sağlanır? Sizlere bu yazımızda e-ticaret sitesi güvenliği nasıl sağlanır konusunda bilgi vereceğiz.
E-Ticaret Sitelerindeki Güvenlik Tehditleri Nelerdir?
E-ticaret sitelerine zarar verebilecek bütün olaylar, eylemler ya da kişiler güvenlik tehdidi olarak görülebilmektedir. İlk olarak sosyal yazılım korsanları ve bilinçsiz kullanıcılar internet siteleri için güvenlik tehdidi oluşturur. E-ticaret sitelerinin karşılaştığı saldırılar aşağıda olduğu gibi sıralanabilir;
• Site ziyaretçilerinin kart bilgilerinin çalınması
• Müşteri bilgilerinin yer aldığı veri tabanının çalınması
• Online satış sitelerinin veri tabanının silinmesi
• E-ticaret işletmelerinin finansal bilgilerinin ve gizli dosyalarının ele geçirilmesi
• E-ticaret sitesine virüs bulaştırılması
• E-ticaret sitesine zarar verip görüntünün değiştirilmesi ve farklı adreslere yönlendirilmesi
E-Ticaret Sitelerinde Güvenlik Tehditleri Nasıl Önlenir?
Yukarıda sıraladığımız tehdit unsurları için e-ticaret sitelerinin bazı güvenlik önlemleri almaya ihtiyacı vardır.
SSL Güvenlik Katmanları
E-ticaret sitelerinde müşteri bilgilerinin güvenilir bir ortama iletilmesi gerekir. Bu yüzden kullanılan SSL bir çeşit programlama katmanıdır. Gizli bilgilerin sunucu ve istemci arasında güvenlik olarak aktarılmasını sağlayan SSL bilgilerin yalnızca doğru adresler üzerinden deşifre edilmesine izin vermektedir. Güvenli bir biçimde bilgi aktarımı sağlayan internet sitelerinin adresleri https olarak başlar ve bu durum bilgilerin aktarılması adına oldukça doğru ve güvenilir ortamın sağlandığının işaretidir. SSL müşteri ve e-ticaret siteleri arasındaki bilgi aktarımlarının tam anlamıyla güvenli bir biçimde gerçekleştiğini göstermektedir.
Sayısal Sertifikalar
İnternet sitelerinin taklit edilmesi bugünlerde güvenlik tehdidi olarak birçok kullanıcının karşısına çıkmaktadır. Bir e-ticaret internet sitesine ödeme yapmadan önce kullanıcıların internet sitesinin gerçek olduğuna emin olmak ister. Sanal ortamda kurumların ya da kişilerin gerçek kimliklerinin tespit edilmesine olanak tanıyan birçok sistem mevcuttur. Bu durum sayısal sertifikalarla mümkün olur. Sayısal sertifikalar, sertifika kuruluşlarından alınır ve kuruluşların özel anahtarlarıyla imzalanırlar.
Güvenlik Duvarları
Günümüz şartlarında donanım ve yazılım tabanlı olan güvenlik duvarları internet ve yerel ağlar arasındaki iletişim güvenliğinden mesuldür. Böylelikle online satış sitemlerinin önünde önemli ölçüde tehdit unsuru olan virüslerden korunmak amaçlanmaktadır. Şüpheli olan paket ya da dosyaların aktarımı engellenir ve bu tarz dosyaların sunucuya bulaşması ve internet sitelerine zarar vermesi önlenir. E-ticaret sitesi sahiplerinin bu duvarları yüksek güvenlik sistemleri dahilinde kullanması gerekmektedir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Bu sitede sadece Google reklamlarından gelir elde edilmektedir. Desteğiniz için şimdiden teşekkür ederiz.