Müşteri Hizmetleri Nasıl Çalışır

Sanal Asistanlık

Müşteri Hizmetleri, 3 vardiya olarak ve 8 saat çalışır. Bu iş için 1 adet bilgisayar 1 adet mikrofonlu kulaklı yeterlidir. Çalışmaya başladığınız firma, uzaktan bağlantı programı ile bilgisayarınıza bağlanır. Genelde Team Viewer programı ile bağlanırlar ve firmaya ait olan yazılımı bilgisayarınıza indirip kurulum gerçekleşir. Kurulum tamamlandıktan sonra, size özel kullanıcı adı ve şifre ile sisteme giriş yaparak online olursunuz. Online olduğunuzu takım arkadaşlarınız ve yöneticiniz görür.

 Müşteri hizmetleri uzaktan kolay gibi görünse de aslında en zor mesleklerden biridir. Çünkü gün içerisinde birçok kişi ile görüşme yapmak zorundasınız. Bu kişilerin içinde kültürlü kişilerde var canı sıkıldığı için arayanlar da var.

 Türkiye’nin dört bir yanına arama yapacaksınız ya da Türkiye’nin dört bir yanından gelen aramalara cevap vereceksiniz. Şive ve yöresel kelimelere hakim olmanız gerektiğini de unutmayın.

 Fiziki bir yorgunluğunuz olmuyor. Evinizden ve oturduğunuz yerden çalışıyorsunuz.

 Fakat bir süre sonra kullanmış olduğunuz o kulaklık kulağınızı rahatsız ediyor sonrasında ise canınızı yakıyor. Bilgisayar başında olacağınız için, oturduğunuz koltuk rahatsız edebilir ya da sürekli oturacağınız için sırtınız, beliniz ve boynunuz ağrıyabilir.

 En önemlisi ise beyin yorgunluğu. Gün içerisinde yaptığınız her görüşme (olumlu ya da olumsuz fark etmez) psikolojik olarak sizi etkiliyor. Her şeyden önce bu sektörün bir hizmet sektörü olduğunu unutmayın.

 Müşteri Hizmetleri Arama Yapar Mı?

 Evet yapar. Size bir liste verilir ve o listedeki kişileri ararsınız. Örnek vermek gerekirse, daha önce Türkcell abonesi olup sonrasında farklı bir operatöre geçmiş kişileri ararsınız ve aradığınız kişileri ikna etmeye çalışırsınız. İkna ettiğiniz kişi başına ücret alırsınız ya da işe başlamadan önce yaptığınız anlaşmaya göre maaş alırsınız.

 Burada aklınıza şu soru gelebilir, ben maaşlı çalışırım diyebilirsiniz. (Kendinizi garantiye almak adına) Firma bu konuda deneyimli olduğu için sizden günlük rakam isteyecektir. (Firma da kendini garantiye almak isteyecektir) O rakamın üzerine çıktığınızda sorun olmayacaktır. (Tabi bu o ay için geçerli) İkinci ay kotanızı yükseltecektir.

 Rakamın altında kalırsanız eğer, ilk olarak sözlü uyarı alırsınız. İkinci de yazılı uyarı ve üçüncü de işinize son verilir.

 Müşteri Hizmetleri Gelen Aramalara Cevap Verir Mi?

 Evet verir. Müşteri hizmetlerinde çalışmaya başlamadan önce iyi düşünmeniz gerekiyor. Eğer ikna etme yeteneğiniz varsa, o zaman arama yaparak kazanç sağlayabilirsiniz. İkna etme yeteneğiniz yoksa gelen aramalara cevap vererek kazanç sağlayabilirsiniz.

 Müşteri hizmetlerinde çalışmaya başlamadan önce çok sabırlı olmanız gerektiğini ve sürekli güler yüzlü olmanız gerektiğini unutmayın. Çünkü görüşme esnasında ses tonunuzu (hafif) yükselttiğinizde bile karşınızdaki kişi bunu tavır olarak algılayabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.